Ekologie ve vytápění je obecně chápána jako snaha o šetření vyčerpatelných zdrojů, minimalizaci toxických odpadů a využívání alternativních paliv k vytápění domů. Také výrobci kamen hledají způsoby, jak v kamnech spalovat nejen krbové dřevo, ale i suroviny spadající do sféry biologických odpadů.

Ekologická kamna na biomasu a kamna na pelety

Kamna jsou všeobecně považována za ekologická topidla. Používají-li se kamna způsobem, který doporučují kamnáři a firmy zajišťující stavění a realizaci kamen, pak kamna splňují prakticky všechny aspekty ekologického zdroje tepla. Ekologická kamna

  1. Kamna spalují dřevo, které by nebylo využitelné například pro výrobu nábytku nebo stavebních konstrukcí.
  2. Kamna spalováním vysušeného dřeva produkují jen velice málo škodlivých spalin – ve srovnání například s topením uhlím.
  3. Kamna nepotřebují ke svému provozu elektřinu ani žádný jiný přídavný zdroj energie.

Přesto se na trhu nově setkáváme s výrobky nahrazující svým použitím klasická kamna, které se svými parametry a způsobem použití odlišují od vytápění klasickými kamny. Jejich typickou vlastností je schopnost spalování paliv vyrobených z odpadních surovin, nejčastěji zpracovaných do formy pelet, proto je nazýváme souhrnným názvem peletová kamna.

Peletová kamna lze tedy řadit mezi topidla, která jdou s ekologií ještě o něco dále než běžné tradiční kamna. Typickými představiteli jsou kamna na dřevěné pelety a kamna na pelety z biomasy.

Co jsou to kamna na pelety a biomasu

 Kamna na pelety jsou kamna určená ke spalování pelet, což jsou granule z lisované dřevní hmoty anebo z biomasy. Pelety jsou velmi ekologickým palivem, neboť umožňují využít k vytápění odpadní dřevní i jiný biologický materiál, který by jinak neměl užitečné využití a jehož skladování by zatěžovalo životní prostředí.

Kamna na pelety Kamna na pelety jsou nejčastěji konstruována jako krbová kamna s topeništěm přizpůsobeným ke spalování pelet. Důvodem je především praktický aspekt využití krbových kamen k levnému vytápění, přičemž zastavění ekologických kamen pro spalování pelet do konstrukce stavby by realizaci kamen značně prodražovalo. Existují však i krbové vložky konstruované pro spalování pelet, které lze pomocí krbové obestavby postavit do podoby klasických krbů.

Výhody kamen na pelety

Ve srovnání s jinými ekologickými topidly určenými ke spalování pelet, jako jsou například kotle na pelety, mají krbová kamna na pelety i kamna na organický odpad výhodu viditelného ohniště a sálavého přenosu tepla do místnosti. Další výhodou je pak možnost spalování pelet různých velikostí a  druhů, ale také pelet lisovaných z různých organických materiálů.

PeletyKamna na pelety jsou standardně opatřena šnekovým podavačem pelet a zásobníkem na pelety a lze je tak používat v automatickém režimu, kdy můžeme například zatopit v kamnech hodinu před příjezdem domů s pomocí SMS zprávy odeslané na GSM modul pro řízení provozu kamen. Díky tomu můžeme přijet rovnou do vytopeného objektu.

Zásobník na pelety umožňuje navíc kombinovaný provoz kamen, kdy například večer zatopíme v kamnech dřevem a po jeho dohoření přejdou kamna automaticky na provoz ze zásobníku pelet. Ráno tak vstáváme do stále vytápěné místnosti bez potřeby vstávání k přikládání do kamen.

Kamna na biomasu

Kamna na biomasuPro náročnější zákazníky s požadavkem na ekologické vytápění jsou určena ekologická kamna opatřená speciální vložkou, umožňující spalování nejen krbového dřeva, ale také řady jiných ekologických paliv na bázi organického odpadu (biomasy), jako jsou pelety z lisovaného odpadu, obilí, štěpky, skořápky ořechů, šišky apod.

Kamna na biomasu mají speciální konstrukci, kdy hoření biomasy probíhá ve spodní neviditelné části kamen a do topeniště s průhledem pronikají jen vlastní plameny. Nedřevní vzhled biomasy tedy nijak neruší při pohledu do kamen a můžeme se těšit z plamenů stejně jako u klasických krbových kamen.


  Kontaktujte nás …

POPTÁVKA na kamna na pelety a biomasu ON-LINE TELEFON

 Potřebuji dohodnout

  • Kamna a kamnářské práce
  • Kamna na pelety
  • Kamna na biomasu
  • Vytápění eko-kamny
  • Jiné topenářské práce

Krbařské a kamnářské práce  - telefon zelená linka 800 888 801

 Využijte poptávkový dotazník … obdržíte naši nabídku na ekologická kamna na pelety a biomasu

Nezávazná poptávka na peletová

Poptávka zdarma na peletová kamna


Díky dobrému pokrytí ČR našimi topenáři Vám profesionálně, kvalitně, rychle a levně provedeme instalaci, opravy nebo rekonstrukci vytápění peletovým kamny bez ohledu na místo Vašeho bydliště / firmy.


Požádejte ještě dnes o cenovou nabídku kamnářských prací

Poptávka na ekologická kamna

print