Donedávna byla obyvatelům panelových domů a bytových domů nevybavených funkčními komíny odepřena možnost postavit a provozovat funkční krb. Teprve nedávno se na trhu objevily alternativní výrobky, které umožňují provoz topidla s otevřeným ohněm v jakémkoli interiéru i bez zajištění odtahu spalin komínem.

Bio-krby – co to jsou ekologické krby na biolíh

Krby jsou všeobecně považovány za ekologická topidla. Používá-li se krb způsobem, který doporučují krbaři a firmy zajišťující stavění a realizaci krbů, pak krby splňují prakticky všechny aspekty ekologického zdroje tepla.

Bio krby - krby na biolíh - mohou mít mnoho podob

 1. Krby spalují dřevo, které by nebylo využitelné například pro výrobu nábytku nebo stavebních konstrukcí.
 2. Krby spalováním vysušeného dřeva produkují jen velice málo škodlivých spalin – ve srovnání například s topením uhlím.
 3. Krby nepotřebují ke svému provozu elektřinu ani žádný jiný přídavný zdroj energie.

Přesto se na trhu lze setkat s výrobky používanými k podobným účelům jako klasické krby, které svými parametry a způsobem použití vybočují z běžných zvyklostí vytápění klasickými krby. Obejdou se bez komínu, neboť jejich spalováním nevznikají prakticky žádné škodliviny – produktem hoření lihu je jen vodní pára a oxid uhličitý, tedy látky, které běžně vydechujeme i my, lidé. Lze je tedy řadit mezi topidla, která jdou s ekologií ještě o něco dále než běžné tradiční krby.

Krb na biolíh si můžete postavit třeba doprostřed místnostiTypickým představitelem těchto speciálních krbů jsou tzv. bio-krby. S tradičními krby mají kromě funkce vytápění leccos společného, ačkoli je řemeslníci věrní krbařskému řemeslu často odmítají zahrnovat do své nabídky krbů.

Proto stojí za pozornost podívat se na tyto moderní výrobky trochu blíže. Zejména z toho důvodu, jelikož umožňují potešení z živého ohně i těm, kteří si dosud nemohli žádný krb dovolit, ať už z důvodu nepřipojitelnosti krbu na komín, anebo z důvodu vysoké pořizovací ceny tradičního krbu.

Krby na biolíh je možné provozovat v každém interiéru

 Krby na biolíh jsou speciální topidla spalující tekuté či pevné palivo na bázi alkoholu. Spalováním biolíhu nevznikají žádné toxické zplodiny, pouze vodní pára.  Proto k jejich provozu není potřeba komín a lze je tedy provozovat prakticky v jakémkoli interiéru. Bio krby na biolíh Krby na biolíh – některými výrobci označované jako bio-krby se vyrábějí v mnoha modelech a kromě funkce vytápění (s ohledem na nízký topný výkon ale spíše přitápění) plní především funkci estetickou. Díky těmto výrobkům si tedy mohou posezení u otevřeného ohně dnes dopřát i lidé bydlící například na sídlišti v paneláku nevybaveném komíny.

Výkon těchto topidel není nijak srovnatelný s tradičními krby a pohybuje se běžně okolo 1,5 – 4,5 kW, což stačí na prohřátí jedné místnosti běžné velikosti. Bydlíme-li tedy v domě neumožňujícím stavbu klasického krbu napojeného na komín, je bio-krb jednou z možností, jak si vychutnat kouzlo sálavého tepla. Díky neomezené nabídce konstrukcí můžeme do pokoje instalovat krb na biolíh vzhledově téměř nerozeznatelný od klasického krbu, ale i lehká topidla plnící spíše estetickou funkci, která si můžeme postavit na stůl anebo vedle televize.

Proč si pořídit či nepořídit krb na biolíh

 Krby na biolíh jsou velmi specifickými topidly, které mají řadu výhod, pro které stojí zato uvažovat o jejich pořízení. Je však dobré seznámit se i s nevýhodami, abychom od bio-krbu nečekali nesplnitelné a nebyli pak jejich vlastnostmi nemile překvapení.

Výhody bio-krbů

 • Krby na biolíh je možné provozovat prakticky v jakémkoli interiéru.
 • Bio-krby nepotřebují k provozu žádný komín ani jiný systém odtahu spalin
 • Hořením bio-líhu vznikají jen vodní páry a kysličník uhličitý, které nejsou toxické
 • Pořizovací cena bio-krbu je jen zlomkem pořozovací ceny tradičního krbu
 • Krb na biolíh může mít stovky podob a provedení, vybere si opravdu každý
 • Vzhled bio-krbu může napodobovat klasický krb, ale nic nebrání například jeho postavení na stůl
 • Bio-krb produkuje stejně příjemné sálavé teplo jako klasický krb

Nevýhody bio-krbů

 • Bio-krby nelze využívat pro malý topný výkon jako hlavní topidlo v domácnosti
 • Jako palivo pro bio-krby lze používat jedině palivo na bázi alkoholu doporučené výrobcem krbu
 • Cena bio-líhu je v přepočtu na kilojoule topného výkonu znatelně vyšší než cena krbového dřeva
 • Provoz bio-krbu nepodléhá žádným předpisům a při nevhodném umístění nebo manipulaci hrozí požár

Vyberte si bio-krb z nepřeberné nabídky modelů


 Kontaktujte nás …

POPTÁVKA NA BIO KRBY ON-LINE TELEFON

 Potřebuji dohodnout

 • Bio-krby – katalog
 • Bio krby – dodání
 • Vytápění bio krbem
 • Jiné topenářské práce

Havárie vytápění a rozvodů tepla - horká linka

Krbařské a kamnářské práce - telefon zelená linka 800 888 801

 Využijte poptávkový dotazník … obdržíte naši nabídku na bio-krby

Nezávazná poptávka na ekologické krby

Poptávka zdarma na ekologické krby


Díky dobrému pokrytí ČR našimi topenáři Vám profesionálně, kvalitně, rychle a levně provedeme instalaci, opravy nebo rekonstrukci vytápění bio krby bez ohledu na místo Vašeho bydliště / firmy.


Požádejte ještě dnes o cenovou nabídku krbařských prací

Poptávka na ekologické krby

print