Krby a kamna patří ke tradičním topidlům, která dříve bývala základem vytápění každého domu. Dnes zažívají krby a kamna své znovuzrození – málokterý stavitel moderního rodinného domu, rekreačního objektu nebo stylové restaurace opomene projektantovi zdůraznit, že si přeje mít v hlavní místnosti krb nebo klasická kamna.

Krbařství a kamnářství málem upadlo v zapomnění …

Krbaři a kamnáři Ekomplex při práciPoválečná doba nepřála ve stavebnictví tradičním hodnotám. Zatímco dříve byly klasické krby nebo zděná kamna samozřejmou součástí domácnosti, výstavba sídlišť a činžovních domů od 50-let až do začátku let 90-tých tato staletími prověřená topidla jednoznačně zavrhovala a nahradila je masovou distribucí tepla z tepláren, jejíž typickými znaky byla konvekční otopná tělesaradiátory a konvektory. V souvislosti s tímto trendem vymírala také řemesla kamnářství a krbařství, neboť nebylo komu předat léta zkušeností předchozích generací kamnářů a krbařů.

Naštěstí se tradiční zděné krby a kamna zachovaly v mnoha starších domech, takže několik málo kamnářství a krbařství mělo alespoň něco málo práce s jejich údržbou a rekonstrukcemi. Díky tomu do dnešních dnů krbařské a kamnářské řemeslo přežilo, obvykle udržované v rodinách s krbařskými a kamnářskými kořeny.

… zatímco dnes krbaři a kamnáři nestíhají uspokojovat poptávku

S opětovným nástupem kapitalismu v Česku se situace na trhu vytápění náhle změnila. Stavitelé domů, rekreačních objektů, ale i restaurací, hotelů i společenských sálů začli znovuobjevovat krásu tradičních funkčních prvků a začleňovat je do svých projektů. Kamna a krby svěřte odbornému kamnáři nebo krbařiTypickými představiteli těchto stavebních evergreenů jsou zděné krby a zděná kamna, mezi které patří například klasické otevřené krby, veškeré krby s krbovou vložkou a krbovou obestavbou nebo oblíbená kachlová kamna . Ačkoli trh není nabídkou kvalitních řemeslných služeb v oblasti krbařství a kamnářství zdaleka nasycen, krbaři a kamnáři s dostatečnou praxí a zkušenostmi nejsou v dostatečném množství k dispozici.

Učňovská mládež nemá o tyto historií a kouřem vonící obory příliš zájem, a proto se na dodávky a stavby zděných krbů i kamen vrhlo velké množství obchodníků, zedníků, ale také různých všeumělů s nedostatkem zkušeností. Výsledkem jsou stovky špatně postavených kamen a krbů, které nejen nedobře plní svoji základní funkci výkonného topidla, ale mnohdy i ohrožují jejich majitele nedodrženými stavebními a požárními předpisy. V lepším případě pak neodborně postavené krby a kamna končí jen jako nepoužívané dekorativní prvky interiéru, neboť po zatopení v nich se zaplní místnost kouřem kvůli chybně navrženému a zhotovenému odtahu spalin do komína.

Krby a kamna lze dnes zakoupit v mnoha obchodech – pozor ale na legislativu

Na prodej typových stavebnicových krbů a kamen se zaměřuje řada obchodních domů se stavebním materiálem. Stavebnicová nebo již smontovaná kamna, krby a krbová kamna si zákazník může během hodiny vybrat, zakoupit, naložit a odvézt. Krby a kamna lze dnes zakoupit v mnoha obchodech Svádí to k přesvědčení, že připojení těchto sériově vyráběných topidel je snadná záležitost – stačí krb či kamna postavit ke komínu, napojit na komín rourou a rovnou zatopit.

Zákazník si tak obvykle ani neuvědomí, že připojení topidla na komín musí předcházet revize komínu, často i stavební úpravy komínu jako například vyvložkování komínu nebo frézování komínu. Komín musí prověřit certifikovaný kominík, zda je uzpůsoben k provozu výkonného topidla a zda je v odpovídajícím stavu. Často je nutné ještě před spuštěním topidla zajistit příslušné stavební povolení nebo ohlášení stavby. Není jistě od věci vyžádat si i písemný souhlas sousedů se zamýšleným provozem krbu či kamen, aby nebyla investice brzy zmařena stížností pro obtěžování okolních obyvatel kouřem.

Věnujte dostatek pozornosti výběru kamnářství a krbařství

Stavby krbů a kamen je lepší svěřit odbornému krbařství nebo kamnářství Výběru krbařství a kamnářství pro konstrukční návrh, projekt a realizaci krbů a kamen, je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Je určitě užitečné zajímat se o získané certifikáty, doklady o pravidelných školeních z oboru požární bezpečnosti a stavebních předpisů, povolení k dodavatelské činnosti pro krby a kamna. Kvalifikovaní krbaři a kamnáři se vždy mohou prezentovat odkazy na řadu dříve provedených realizací krbů a kamen a na vyžádání Vám dodají kontakty na předchozí zákazníky, u nichž se můžete včas informovat o spojenosti s prací vybraných odborníků na krby a kamna.

Kvalifikovaní krbaři a kamnáři Ekomplex – záruka odborné montáže krbů a kamen

Odborní krbaři a kamnáři Kvalifikace a dlouholeté zkušenosti našich odborníků na krby a kamna jsou zárukou správného návrhu, projektu, montáže a stavby montivaných i zděných krbů a kamen.

Naše krbařství a kamnářství najdete ve všech větších městech České republiky. Krbaři a kamnáři registrovaní v cechu Ekomplex Vás rádi navštíví, zdarma zkonzultují Vaši představu o vytápění kamny či krbem a zpracují Vám nezávaznou cenovou nabídku na krby a kamna na klíč.

Pomohou se získáním příslušných povolení, zajistí kontrolu a přípravu komínu a po realizaci stavby budou k dispozici pro následný servis a údržbu krbu a kamen.

Provádíme odborné montáže a stavby krbů a kamen v celé ČR

Díky dobrému pokrytí ČR našimi krbaři a kamnáři Vám profesionálně, kvalitně, rychle a levně provedeme instalaci, opravy nebo rekonstrukci vytápění kamny a krby bez ohledu na místo Vašeho bydliště / firmy.


Požádejte ještě dnes o cenovou nabídku krbů a kamen

Požádejte o nezávaznou nabídku na krby a kamna

 


print