Donedávna byla obyvatelům panelových domů a bytových domů nevybavených funkčními komíny odepřena možnost postavit a provozovat funkční kamna. Teprve nedávno se na trhu objevily alternativní výrobky, které umožňují provoz neelektrického topidla v jakémkoli interiéru i bez zajištění odtahu spalin komínem.

Bio-kamna – co to jsou ekologická kamna na biolíh

Kamna s výjimkou kamen na uhlí jsou všeobecně považována za ekologická topidla. Používají-li se kamna způsobem, který doporučují kamnáři a firmy zajišťující stavění a realizaci kamen, pak kamna splňují prakticky všechny aspekty ekologického zdroje tepla.

Bio kamna - kamna na biolíh - mohou mít mnoho podob

 1. Kamna spalují dřevo, které by nebylo využitelné například pro výrobu nábytku nebo stavebních konstrukcí.
 2. Kamna spalováním vysušeného dřeva produkují jen velice málo škodlivých spalin – ve srovnání například s topením uhlím.
 3. Kamna nepotřebují ke svému provozu elektřinu ani žádný jiný přídavný zdroj energie.

Přesto se na trhu lze setkat s výrobky používanými k podobným účelům jako klasická kamna, které svými parametry a způsobem použití vybočují z běžných zvyklostí vytápění klasickými kamny. Obejdou se bez komínu, neboť jejich spalováním nevznikají prakticky žádné škodliviny. Lze je tedy řadit mezi topidla, která jdou s ekologií ještě o něco dále než běžné tradiční kamna.

Krb na biolíh si můžete postavit třeba doprostřed místnostiTypickým představitelem těchto speciálních kamen jsou tzv. bio-kamna. S tradičními kamny mají kromě funkce vytápění leccos společného, ačkoli je řemeslníci věrní kamnářskému řemeslu často odmítají zahrnovat do své nabídky kamen.

Proto stojí za pozornost podívat se na tyto moderní výrobky trochu blíže. Zejména z toho důvodu, jelikož umožňují potešení z živého ohně i těm, kteří si dosud nemohli žádný kamna dovolit, ať už z důvodu nepřipojitelnosti kamen na komín, anebo z důvodu vysoké pořizovací ceny tradičných kamen.

Kamna na biolíh je možné provozovat v každém interiéru

 Kamna na biolíh jsou speciální topidla spalující tekuté či pevné palivo na bázi alkoholu. Spalováním biolíhu nevznikají žádné toxické zplodiny, pouze vodní pára.  Proto k jejich provozu není potřeba komín a lze je tedy provozovat prakticky v jakémkoli interiéru. Bio kamna na biolíh Kamna na biolíh – některými výrobci označované jako bio-kamna se vyrábějí v mnoha modelech a kromě funkce vytápění (s ohledem na nízký topný výkon ale spíše přitápění) plní především funkci estetickou. Díky těmto výrobkům si tedy mohou posezení u otevřeného ohně dnes dopřát i lidé bydlící například na sídlišti v paneláku nevybaveném komíny.

Výkon těchto topidel není nijak srovnatelný s tradičními kamny a pohybuje se běžně okolo 3 – 4 kW, což stačí na prohřátí jedné menší místnosti. Bydlíme-li tedy v domě neumožňujícím stavbu klasických kamen napojeného na komín, jsou biokamna jednou z možností, jak si vychutnat kouzlo sálavého tepla. Díky neomezené nabídce konstrukcí můžeme do pokoje instalovat kamna na biolíh vzhledově téměř nerozeznatelná od klasických kamen, ale i lehká topidla plnící spíše estetickou funkci, která si můžeme postavit na stůl anebo vedle televize.

Proč si pořídit či nepořídit kamna na biolíh

 Kamna na biolíh jsou velmi specifickými topidly, které mají řadu výhod, pro které stojí zato uvažovat o jejich pořízení. Je však dobré seznámit se i s nevýhodami, abychom od bio-kamen nečekali nesplnitelné a nebyli pak jejich vlastnostmi nemile překvapení.

Výhody bio-kamen

 • Kamna na biolíh je možné provozovat prakticky v jakémkoli interiéru.
 • Bio-kamna nepotřebují k provozu žádný komín ani jiný systém odtahu spalin
 • Hořením bio-líhu vznikají jen vodní páry a kysličník uhličitý,které nejsou toxické
 • Pořizovací cena bio-kamen je jen zlomkem pořozovací ceny tradičných kamen
 • Kamna na biolíh mohou mít stovky podob a provedení, vybere si opravdu každý
 • Vzhled bio-kamen může napodobovat klasická kamna, ale nic nebrání například jejich postavení na stůl
 • Bio-kamna produkují stejně příjemné sálavé teplo jako klasická kamna

Nevýhody bio-kamen

 • Bio-kamna nelze využívat pro malý topný výkon jako hlavní topidlo v domácnosti
 • Jako palivo pro bio-kamna lze používat jedině palivo na bázi alkoholu doporučené výrobcem kamen
 • Cena bio-líhu je v přepočtu na kilojoule topného výkonu znatelně vyšší než cena krbového dřeva
 • Provoz bio-kamen nepodléhá žádným předpisům a při nevhodném umístění nebo manipulaci hrozí požár

Vyberte si bio-kamna z nepřeberné nabídky modelů


 Kontaktujte nás …

POPTÁVKA NA BIO KAMNA ON-LINE TELEFON

 Potřebuji dohodnout

 • Bio-kamna – katalog
 • Bio kamna – dodání
 • Vytápění bio kamny
 • Jiné topenářské práce

Krbařské a kamnářské práce - telefon zelená linka 800 888 801

 Využijte poptávkový dotazník … obdržíte naši nabídku na bio-kamna

Nezávazná poptávka na ekologická kamna

Poptávka zdarma na ekologická kamna


Díky dobrému pokrytí ČR našimi topenáři Vám profesionálně, kvalitně, rychle a levně provedeme instalaci, opravy nebo rekonstrukci vytápění ekologickými kamny bez ohledu na místo Vašeho bydliště / firmy.


Požádejte ještě dnes o cenovou nabídku kamnářských prací

Poptávka na ekologická kamna

print