Téměř v každé chaloupce či chatě, která neprošla rozsáhlou modernizací, se setkáme s klasickými chalupářskými kamny. Jednoduchá kamna plechové nebo litinové konstrukce dokážou s minimálními pořizovacími i provozními náklady příjemně vytopit chalupu takřka za pár desítek minut.

Chalupářská kamna – prověřená všem dostupná klasika

Jednoduchá kamna Jednoduchá plechová či litinová chalupářská kamna neodmyslitelně patří do českých chalup a chat, kde s minimálními náklady na provoz a náročnost obsluhy plní svoji základní funkci – spolehlivé vytápění jedné hlavní a několika málo přilehlých místností. Pro své malé nároky na pořízení i jednoduchou obsluhu jsou tato kamna také k vidění ve starších bytech a domech, kde spolehlivě slouží převážně starším a méně majetným občanům, kteří si již nemohou dovolit rozsáhlou rekonstrukci otopného systému a přechod na komfortnější způsob vytápění, který s sebou obvykle nese nemalé investice a často i vyšší náklady na provoz.

Pořizujeme-li nová chalupářská kamna, pak máme na výběr z desítek modelů, lišících se nejen cenou, ale i topným výkonem, bytelností konstrukce a v neposlední řadě také estetickým provedením.

Chalupářská kamna Petry Jedná-li se nám pouze o co nejnižší pořizovací cenu a nehledíme na estetická měřítka, obvykle splní naše představy osvědčené kamna Petry, která jsou již téměř půlstoletí etalonem levného vytápění chat a chalup. Případně máme možnost doplňkově pořídit kuchyňský sporák na dřevo, který umožní kromě topení pevnými palivy i přípravu jídel s omezeným komfortem.

Chceme-li ale do interiéru přinést kromě tepla i zdroj dalších příjemných vjemů, pak můžeme vybírat z nepřeberné nabídky modelů kamen s okrasnou litinovou konstrukcí, kachlovým obložením, proskleným topeništěm a dalšími interiérově zajímavými prvky. Typickou náhradou jednoduchých kamen, blížící se svými užitnými hodnotami krbům, jsou pak krbová kamna, což je vlastně hybrid mezi chalupářskými kamny a krbem.

Proč si pořídit nebo nepořídit jednoduchá chalupářská kamna

Důvody pro pořízení chalupářských kamen bývají převážně praktické. I jednoduchá sálavá kamna za pár korun dovedou spolehlivě topit. Přesto je užitečné se před volbou vytápění chalupářskými kamny seznámit s výhodami i nevýhodami tohoto jednoduchého topidla. Ačkoli na první pohled pořizujeme „za málo peněz hodně muziky“, ve skutečnosti nevýhody vytápění jednoduchými kamny spíše převažují.

Chalupářská kamna lze zakoupit i v komfortním provedení Výhody chalupářských kamen

 • Velký výběr typů – liší se výkonem, vzhledem, praktickým využitím a cenou
 • Nízká pořizovací cena – již od 2.500Kč bez dalších nutných investic
 • Nenáročnost na stavební úpravy – kamna stačí postavit na nehořlavou podložku a rourou připojit na komín
 • Snadná obsluha – zvládne ji každá babička či technicky nezdatný jedinec
 • Provozní spolehlivost – stačí jen přikládat, vybírat popel a jednou za rok vyčistit komín
 • Možnost topení mnoha druhy paliv – dřevo (i méně kvalitní), uhlí, brikety, pelety, dřevěný odpad
 • Protorová nenáročnost – zabírají v místnosti minimální prostor
 • Možnost využití k vaření a ohřevu jídel – horní plotýnka se nezřídka využívá jako sporák

Nevýhody chalupářských kamen

 • Nízký topný výkon – jsou schopna vytopit jen jednu hlavní místnost o malé výměře a částečně i přilehlé místnosti
 • Neefektivní provoz – nemají prakticky žádnou možnost akumulace tepla a velká část tepla odchází nevyužita do komínu
 • Neekologické vytápění – spalování v kamnech je nedokonalé, často se v nich topí neekologickými palivy a důsledkem je vznik velkého množství škodlivých spalin odcházejících komínem
 • Nepřítomnost výměníku tepla – neobsahují žádné komory pro zajištění cirkulace ohřátého vzduchu nebo propojení s teplovodním systémem vytápění
 • Možnost popálení při neopatrném doteku – celá konstrukce je rozpálená na vysokou teplotu, nebezpečné zvláště v přítomnosti dětí
 • Nedostatečné bezpečnostní prvky – kvůli jednoduché konstrukci existuje možnost vzniku požáru například při převržení kamen nebo odpadnutí komínové roury
 • Potřeba častého přikládání – je nutná neustálá přítomnost obsluhy, neboť přiložené palivo vyhoří velmi rychle
 • Nemožnost automatického provozu – vytápění chalupářskými kamny není možné nijak zautomatizovat
 • Nezdravé prostředí interiéru – na rozžhavených plochách kamen dochází k připalování velkého množství prachových částic, které pak v interiéru jako karcinogenní látky vdechujeme – nebezpečí závažného onemocnění

 Provádíme dodávky a instalace chalupářských kamen všech druhů

Naši zkušení kamnáři provádějí kvalifikované instalace chalupářských kamen všech typů. Nabízíme komplexní realizaci vytápění chalupářskými kamny pro chalupy, chaty, byty, provozy i obytné domy.


 Kontaktujte nás …

POPTÁVKA NA KAMNA ON-LINE TELEFON

 Potřebuji dohodnout

 • Kamna a kamnářské práce
 • Vytápění chalupářskými kamny
 • Dodávku chalupářských kamen
 • Jiné kamnářské práce
 • Jiné topenářské práce

Havárie vytápění a rozvodů tepla - horká linka

Krbařské a kamnářské práce - telefon zelená linka 800 888 801

 Využijte poptávkový dotazník … obdržíte naši nabídku na chalupářská kamna

Nezávazná poptávka na chalupářská kamna a vytápění chalupářskými kamny

Poptávka zdarma na chalupářská kamna


Naši kamnáři realizují vytápění všemi druhy chalupářských kamen kdekoli v ČR

Naši kamnáři provedou kvalitně, rychle a levně instalace chalupářských kamen kdekoli v České republice. Realizujeme instalace chalupářských kamen a celých systémů vytápění chalupářskými kamny ve všech typech objektů. Náš tým kamnářů je schopen pružně reagovat na termíny instalatérských prací a jejich rozsah podle požadavků zákazníků a investorů.

Díky dobrému pokrytí ČR našimi topenáři Vám profesionálně, kvalitně, rychle a levně provedeme instalaci, opravy nebo rekonstrukci vytápění všemi druhy chalupářských kamen bez ohledu na místo Vašeho bydliště / firmy.


Požádejte ještě dnes o cenovou nabídku kamnářských prací

Poptávka na chalupářská kamna

print