Ekologie ve vytápění je obecně chápána jako snaha o šetření vyčerpatelných zdrojů, minimalizaci toxických odpadů a využívání alternativních paliv k vytápění domů. Pod slovem EKO lze tedy chápat téměř jakýkoli otopný systém či topidlo, které se vyznačuje šetřením zdroji a exhalacemi.

Krb a ekologie – co jsou to ekologické krby

Krby jsou všeobecně považovány za ekologická topidla. Používá-li se krb způsobem, který doporučují krbaři a firmy zajišťující stavění a realizaci krbů, pak krby splňují prakticky všechny aspekty ekologického zdroje tepla. Ekologické krby

  1. Krby spalují dřevo, které by nebylo využitelné například pro výrobu nábytku nebo stavebních konstrukcí.
  2. Krby spalováním vysušeného dřeva produkují jen velice málo škodlivých spalin – ve srovnání například s topením uhlím.
  3. Krby nepotřebují ke svému provozu elektřinu ani žádný jiný přídavný zdroj energie.

Přesto se na trhu lze setkat s výrobky používanými k podobným účelům jako klasické krby, které svými parametry a způsobem použití vybočují z běžných zvyklostí vytápění klasickými krby. Obejdou se bez komína, jejich spalováním nevznikají prakticky žádné škodliviny anebo spalují dřevní hmotu vyrobenou z odpadu. Lze je tedy řadit mezi topidla, která jdou s ekologií ještě o něco dále než běžné tradiční krby.

Pro zvýraznění jejich ekologických přínosů je nazývají výrobci souhrně ekologické krby nebo ekokrby. S tradičními krby mají kromě funkce vytápění leccos společného, ačkoli je řemeslníci věrní krbařskému řemeslu často odmítají zahrnovat do své nabídky krbů. Proto stojí za pozornost podívat se na tyto moderní výrobky trochu blíže.

 Která topidla řadíme mezi ekologické krby (eko-krby)

Mezi ekologické krby řadí prodejci a výrobci zejména krby speciální konstrukce, umožňující provoz v interiéru bez komína nebo spalování paliv vyrobených z odpadní dřevní hmoty či biomasy :

Krby na biolíh

 Krby na biolíh jsou speciální topidla spalující tekuté či pevné palivo na bázi alkoholu. Spalováním biolíhu nevznikají žádné toxické zplodiny, pouze vodní pára.  Proto k jejich provozu není potřeba komín a lze je tedy provozovat prakticky v jakémkoli interiéru. Bio krby na biolíh Krby na biolíh – některými výrobci označované jako bio-krby se vyrábějí v mnoha modelech a kromě funkce vytápění (s ohledem na nízký topný výkon ale spíše přitápění) plní především funkci estetickou. Díky těmto výrobkům si tedy mohou posezení u otevřeného ohně dnes dopřát i lidé bydlící například na sídlišti v paneláku nevybaveném komíny.

Výkon těchto topidel není nijak srovnatelný s tradičními krby a pohybuje se běžně okolo 3 – 4 kW, což stačí na prohřátí jedné menší místnosti. Bydlíme-li tedy v domě neumožňujícím stavbu klasického krbu napojeného na komín, je bio-krb jednou z možností, jak si vychutnat kouzlo sálavého tepla. Díky neomezené nabídce konstrukcí můžeme do pokoje instalovat krb na biolíh vzhledově téměř nerozeznatelný od klasického krbu, ale i lehká topidla plnící spíše estetickou funkci, která si můžeme postavit na stůl anebo vedle televize.

Krby na pelety

 Krby na pelety jsou krby určené ke spalování pelet, což jsou granule z lisované dřevní hmoty. Pelety jsou velmi ekologickým palivem, neboť umožňují využít k vytápění odpadní dřevní materiál, který by jinak neměl užitečné využití a jeho skladování by zatěžovalo životní prostředí.

Krb na pelety Krby na pelety jsou nejčastěji konstruovány jako krbová kamna s topeništěm přizpůsobeným ke spalování pelet. Důvodem je především praktický aspekt využití krbových kamen k levnému vytápění, přičemž zastavění ekologického krbu pro spalování pelet do konstrukce stavby by realizaci krbu značně prodražovalo.

Výhody krbů na pelety

Ve srovnání s jinými ekologickými topidly určenými ke spalování pelet, jako jsou například kotle na pelety, mají krby na pelety i krby na organický odpad výhodu viditelného ohniště a sálavého přenosu tepla do místnosti. Další výhodou je pak možnost spalování pelet různých velikostí a  druhů, ale také pelet lisovaných z různých organických materiálů.

PeletyJe-li krb na pelety opatřen zásobníkem na pelety, lze jej používat v automatickém režimu, kdy můžeme například zatopit v krbu hodinu před příjezdem domů s pomocí SMS zprávy odeslané na GSM modul pro řízení provozu krbu. Díky tomu můžeme přijet rovnou do vytopeného objektu.

Zásobník na pelety umožňuje navíc kombinovaný provoz krbu, kdy například večer zatopíme v krbu dřevem a po jeho dohoření přejde krb automaticky na provoz ze zásobníku pelet. Ráno tak vstáváme do stále vytápěné místnosti bez potřeby vstávání k přikládání do krbu.

Krby na biomasu

Krb na biomasuPro náročnější zákazníky s požadavkem na ekologické vytápění jsou určeny ekologické krby opatřené speciální krbovou vložkou, umožňující spalování nejen krbového dřeva, ale také řady jiných ekologických paliv na bázi organického odpadu (biomasy), jako jsou pelety, obilí, štěpky, skořápky ořechů, šišky apod.

Krby na biomasu mají speciální konstrukci, kdy hoření biomasy probíhá ve spodní neviditelné části krbu a do topeniště s průhledem pronikají jen vlastní plameny. Nedřevní vzhled biomasy tedy nijak neruší při pohledu do krbu a můžeme se těšit z plamenů stejně jako u klasických krbů.


 Kontaktujte nás …

POPTÁVKA NA EKOLOGICKÉ KRBY ON-LINE TELEFON

 Potřebuji dohodnout

  • Krby a krbařské práce
  • Vytápění ekologickým krbem
  • Jiné topenářské práce

Havárie vytápění a rozvodů tepla - horká linka

Krbařské a kamnářské práce  - telefon zelená linka 800 888 801

 Využijte poptávkový dotazník … obdržíte naši nabídku na ekologické krby

Nezávazná poptávka na ekologické krby

Poptávka zdarma na ekologické krby


Díky dobrému pokrytí ČR našimi topenáři Vám profesionálně, kvalitně, rychle a levně provedeme instalaci, opravy nebo rekonstrukci vytápění ekologickými krby bez ohledu na místo Vašeho bydliště / firmy.


Požádejte ještě dnes o cenovou nabídku krbařských prací

Poptávka na ekologické krby

print