Kámen je mateiálem, který člověk využíval ke stavění domů odpradávna. Domy z kamene vynikají přirozenou krásou a stejně tak kámen dokáže vnést ducha přírody a věčnosti i do nitra lidských příbytků. Typickým využitím kamene v interiéru domu jsou kamenné krby.

Kamenné krby symbolizují věčnost a souznění s přírodou

Kámen použitý na stavbu krbu anebo krbovou obezdívku je tím, co dodá krbu punc historie, věčnosti a bytelnosti. Již samotný pohled na krb z kamene vyvolává v člověku pocit, že kamenný krb je zde odedávna a světlem i teplem svého plamene nám předává odkazy našich předků. Kamenný krb - typický portálový vzhled V kombinaci s dalšími prvky interiéru z přírodních materiálů jako jsou kámen, dřevo nebo zvířecí kožešiny dokáže kamenný krb vykouzlit v domě neopakovatelnou atmosféru a pocit sounáležitosti všech, kteří u krbu pobývají.

Kamenné krby však díky vlastnostem přírodního kamene mají také řadu praktických předností. Především kámen dobře akumuluje teplo a kamenný krb tak může vydávat teplo ještě dlouho poté, co plamen v krbu vyhasne. Dále je kámen materiálem velice pevným a odolným, díky němuž kamenné krby neztrácejí svoji podobu ani po dlouhých desetiletích až stovek let používání, aniž by bylo nutné provádět jejich rekonstrukce.

Kamenné krby – přírodní vzhled a výborné vlastnosti

 Kamenné krby řadíme mezi akumulační krby, podobně jako například kachlové krby nebo šamotové krby. Na rozdíl od jiných materiálů ale kamenné krby nevyžadují jiný materiál obezdění topeniště a jiný pro obestavbu či plášť krbu. Kámen je dostatečně žáruvzdorný materiál a zároveň jej lze opracováním upravit do velmi dekorativní podoby, takže celý kamenný krb působí velmi jednolitým dojmem.

Pravé krby z kamene nepotřebují krbovou vložku

 Kamenný krb je výborným materiálem pro otevřené bez krbové vložky.   Proto se málokdy s tradičními kamennými krby opatřenými litinovou krbovou vložkou anebo obezděnými kachlemi . Pravý kamenný krb bez krbové vložky Prakticky k tomu není důvod, protože kámen velice dobře plní funkci všech těchto technologií a materiálů. Skvělým způsobem přijímá teplo z plamenů krbu, akumuluje je ve své hmotě a následně je plynule vydává sáláním. Kámen vyniká vysokou žáruvzdorností, jediné co mu vadí je náhlá změna teploty – například zaletí žhavého popela v kamenném krbu vodou povede s velkou pravděpodobností k jeho puknutí a zničení.

Absence krbové vložky v pravém kamenném krbu mimo jiné znamená, že se tyto krby až na výjimky nepoužívají jako topidla pro teplovzdušné nebo teplovodní vytápění. Převážně se u nich počítá s jejich estetickou funkcí (umožňují nám trávit večery v extázi z pohledu do ohně ozařujícího lesklé křivky kamene) a sálavou složkou vytápění. Nehodí se proto jako topidlo pro vytápění více místností nebo celých domů, ani k ohřevu užitkové vody.

Tradiční krby z kamene se nejčastěji staví jako otevřené krby bez dvířek anebo jako uzavřené sálavé krby s prosklenými dvířky – na rozdíl od krbů z jiných materiálů ale vždy bez krbové vložky.

Kamenné krbové obestavby – praktické kamenné krby s krbovou vložkou

Teprve v posledních letech se v nabídce krbařských firem objevují typové krbové obestavby z kamene. Počítají s obestavěním litinových vložek kamennou obestavbou a tedy nabourávají pravidlo o výlučnosti kamene. Nepravý kamenný krb s krbovou vložkou Z tradičního pohledu  kromě estetických hledisek není proti kombinaci krbové vložky a kamenné krbové obestavby žádných praktických námitek. V kombinaci s různým typem krbových vložek tak lze kamenný krb použít pro jakýkoli druh vytápění :

 • Sálavé krby – krbová vložka neobsahuje výměník tepla a předává teplo přímo kamenné obestavbě krbu, která teplo akumuluje a sálavým způsobem vyzařuje do místnosti
 • Teplovzdušné krby – krbová vložka je vybavena teplovzdušnými kanály, které zahřívají vzduch v jedné nebo více místností pomocí systému teplovzdušných rozvodů
 • Teplovodní krby – krbová vložka má dvojitý plášť a je uzpůsobena k ohřívání topné vody v systému teplovodního vytápění, na které je obvykle napojeno ještě jedno primární topidlo

S ohledem na ušlechtilost kamene jako materiálu obestavby krbu se pro krbové vložky k kamenným krbům používají rovněž materiály s luxusním vzhledem – převážně s dvířky z leštěného kovu tradičních odstínů (zlaté, stříbrné, chromové). Vhodně zvolené provedení krbové vložky s leštěným nebo matným kámenem podtrhuje luxusní vzhled krbu a dokáže dále prohloubit celkový dojem z krbařského díla.

Kamenné zahradní krby mohou být ozdobou okolí Vašeho domu

kamenný zahradní krbKámen je velmi vhodným materiálem také pro zahradní krby. Právě kamenné zahradní krby jsou tím pravým exteriérovým prvkem, kolem něhož budete nejen rádi procházet a kochat se z pohledu na ladnou souhru kamene s přírodou. Zahradní krb z kamene Vám také umožní trávit teplé letní večery i podzimní sychravé odpoledne s rodinou či přáteli zadumáni pohledem do otevřeného ohně. Oproti interiérovým krbům Vám zahradní kamenný krb navíc dovoluje jeho využití ke grilování na čerstvém vzduchu a jiné tepelné přípravě jídel, takže kromě příjemného oběda navíc provoníte Vaši zahradu lákavou vůní hořícího dřeva a pečeného masa. Uvidíte sami, že se Vašim pozvaným přátelům nebude chtít odcházet domů a Vaše odrostlé děti se k Vám budou vždy rády vracet, aby opět ochutnaly atmosféru večera stráveného u kamenného zahradního krbu.

Proč zvolit vytápění kamenným krbem

Vytápění domu kamenným krbem má spoustu výhod a jen minimum nevýhod. Přibližme si ty nejdůležitější.

Výhody vytápění kamennými krby

 • Sálavé teplo vnímá člověk příjemněji a přirozeněji než teplo konvekční
 • Zdravotní výhody – sálání nezpůsobuje víření prachu, rovnoměrně prohřátá místnost, nevysušují vzduch
 • Úsporné vytápění – dřevo v kamenném krbu hoří pomalu, pocit tepla nastává i když je vzduch chladný
 • Hladká teplotní křivka – nehrozí teplotní skoky – kamenný krb se pomalu zahřívá a velmi pomalu chladne
 • Ušlechtilý vzhled – kamenné krby nepodléhají módním trendům a mívají nadčasový design
 • Snadná údržba – kámen se snadno udržuje, čistí a myje
 • Dlouhá životnost – při správné péči vydrží kamenný krb stovky let bez újmy na vzhledu a funkci

Nevýhody kamenných krbů

 • Vyšší pořizovací náklady – zvláště při budování rozvodů sálavého tepla do dalších místností
 • Značná hmotnost – kamenný krb váží stovky kilogramů, je potřeba dimenzovat nosnost podlahy

Čím lze v kamenném krbu topit

Čím topit v kamenném krbu ? Jen kvalitním dřevemKrby jsou až na několik výjimek určeny k vytápění jen kvalitním dřevem – tj. takovým, které spolehlivě hoří bez velkého množství dýmu a střílení. Nevhodné je vlhké a mokré dřevo, dřevo nezbavené větví a listí, dřevo s vysokou zápanou teplotou nebo s velkým obsahem smůly. Doporučuje se pro topení v kamenném krbu používat tzv. krbové dřevo, tedy dřevo nakoupené jako výhradně určené pro krby. V žádném případě nelze v kamenném krbu topit uhlím, koksem nebo odpadky.

Co obnáší stavba kamenného krbu a proč ji raději svěřit odborníkům

Kamenné krby jsou téměř vždy zastavěny do vlastního objektu a viditelně jsou jeho stavební součástí.  Stavby kamenných krbů zahrnují několik kroků, jimž je potřeba věnovat dostatek času a pečlivou přípravu. Vyžadují zkušenosti a v neposlední řadě také kvalifikaci pro provádění certifikovaných činností, proto bychom vždy měli zvážit, zda se do stavby kamenného krbu pustíme svépomocí anebo raději svěříme tuto odbornou práci profesionálně zaměřené firmě :

Stavba kamenného krbu je záležitostí pro odborníky

 1. Výběr vhodného místa pro postavení kamenného krbu – podmínkou je bezprostřední blízkost komínu s dostatečně dimenzovaným průřezem
 2. Přizpůsobení komínu – nesplňuje-li komín požadavky na odvod spalin z topidla odpovídajícímu maximálnímu výkonu zamýšleného teplovzdušného krbu, je potřeba zajistit příslušné úpravy komínu , mezi které patří zejména :
  • Vrtání komínů – vrtáním zvětšit průměr komínu na požadovanou hodnotu
  • Vložkování komínů – osazení vnitřku komína ocelovou ohebnou rourou – je nutné u komínů menších průměrů a u komínů ve starších domech bez záruky jejich bezvadného stavu
 3. Revize komínu – nutná pro povolení spuštění teplovzdušného krbu do provozu – 2. a 3.krok zajistí certifikované kominictví
 4. Výběr vhodného kamenného krbu z nabídky prodejců – případně návrh kamenného krbu unikátního
 5. Zpracování stavebního projektu – nutné pro získání stavebního povolení či ohlášení stavby a jako montážní návod pro stavitele kamenného krbu
 6. Získání stavebního povolení – kamenné krby jsou klasifikovány jako stavba, proto podléhají povinnosti stavebního povolení, u menších staveb postačuje ohlášení stavby
 7. Nákup materiálu – případně objednávka stavby kamenného krbu u firmy dodávající krby na klíč
 8. Stavba kamenného krbu – postavení kamenného krbu v souladu s projektem a jeho napojení na komín
 9. Provozní zkoušky kamenného krbu – obvykle zajistí firma zajišťující stavbu kamenného krbu
 10. Kolaudace kamenného krbu – kamenné krb je možné uvést do provozu až po získání kolaudačního rozhodnutí stavebního úřadu

 Kontaktujte nás …

POPTÁVKA NA KRBY A KAMNA ON-LINE TELEFON

 Potřebuji dohodnout

 • Krby a krbařské práce
 • Vytápění krbem
 • Jiné topenářské práce

Havárie vytápění a rozvodů tepla - horká linka

Krbařské a kamnářské práce - telefon zelená linka 800 888 801

 Využijte poptávkový dotazník … obdržíte naši nabídku na kamenné  krby

Nezávazná poptávka na kamna a krby

Poptávka zdarma na kamna a krby


Proč topení kamennými krby právě od nás …

Instalatér Ekomplex

 1. Naši topenáři procházejí pečlivým výběrem z hlediska kvality práce, spolehlivosti, odborných zkušeností, zručnosti a rychlosti provádění topenářských prací.
 2. Zajišťujeme práci desítkám vybraných odborníků a pracovních týmů z oborů topení – vytápění objektů v celé České republice.
 3. Pravidelně si prověřujeme spokojenost našich zákazníků s prací a vystupováním našich instalatérů vytápění.
 4. S pracovníky s negativními ohlasy zákazníků urychleně ukončujeme spolupráci a ponecháváme si jen tým odborníků složený z pracovníků s pozitivními referencemi.
 5. Naši instalatéři topení procházejí pravidelně školeními z oblasti bezpečnosti práce, vystupování se zákazníky a dodržování předepsaných pracovních postupů.
 6. Trvalý pokles cen topenářských prací – neustále zefektivňujeme ekonomické procesy i instalace vytápění kamennými krby
 7. Moderní přístup a inovace – zajímáme se o nové technologie, materiály a technologie a zavádíme je do pracovních procesů
 8. Růst kvality a spolehlivosti – aktivně vyhodnocujeme kvalitativní parametry naší práce a trvale zavádíme cesty ke zvýšení kvality

Naši krbaři realizují vytápění kamennými krby kdekoli v ČR

Naši krbaři provedou kvalitně, rychle a levně stavby kamenných krbů kdekoli v České republice. Realizujeme stavby kamenných krbů a celých systémů vytápění kamennými krby ve všech typech objektů. Náš tým topenářů je schopen pružně reagovat na termíny instalatérských prací a jejich rozsah podle požadavků zákazníků a investorů.

Vyberte si Vaše nejbližší instalatéry vytápění kamennými krby …

Díky dobrému pokrytí ČR našimi topenáři Vám profesionálně, kvalitně, rychle a levně provedeme instalaci, opravy nebo rekonstrukci vytápění kamennými krby bez ohledu na místo Vašeho bydliště / firmy.


Požádejte ještě dnes o cenovou nabídku krbařských prací

Poptávka na kamenné krby

print