Ekologie ve vytápění je obecně chápána jako snaha o šetření vyčerpatelných zdrojů, minimalizaci toxických odpadů a využívání alternativních paliv k vytápění domů. Také výrobci krbů hledají způsoby, jak v krbech spalovat nejen krbové dřevo, ale i suroviny spadající do sféry biologických odpadů.

Ekologické krby na biomasu a krby na pelety

Krby jsou všeobecně považovány za ekologická topidla. Používá-li se krb způsobem, který doporučují krbaři a firmy zajišťující stavění a realizaci krbů, pak krby splňují prakticky všechny aspekty ekologického zdroje tepla. Krb na pelety - krbová kamna na pelety COLA od ecoFlame.cz

  1. Krby spalují dřevo, které by nebylo využitelné například pro výrobu nábytku nebo stavebních konstrukcí.
  2. Krby spalováním vysušeného dřeva produkují jen velice málo škodlivých spalin – ve srovnání například s topením uhlím.
  3. Krby nepotřebují ke svému provozu elektřinu ani žádný jiný přídavný zdroj energie.

Přesto se na trhu nově setkáváme s výrobky nahrazující svým použitím klasické krby, které se svými parametry a způsobem použití odlišují od vytápění klasickými krby. Jejich typickou vlastností je schopnost spalování paliv vyrobených z odpadních surovin, nejčastěji zpracovaných do formy pelet, proto je nazýváme souhrnným názvem peletové krby.

Peletové krby lze tedy řadit mezi topidla, která jdou s ekologií ještě o něco dále než běžné tradiční krby. Typickými představiteli jsou krby na dřevěné pelety a krby na pelety z biomasy.

Co jsou to krby na pelety a biomasu

 Krby na pelety jsou krby určené ke spalování pelet, což jsou granule z lisované dřevní hmoty anebo z biomasy. Pelety jsou velmi ekologickým palivem, neboť umožňují využít k vytápění odpadní dřevní i jiný biologický materiál, který by jinak neměl užitečné využití a jehož skladování by zatěžovalo životní prostředí.

Krb na pelety Krby na pelety jsou nejčastěji konstruovány jako krbová kamna s topeništěm přizpůsobeným ke spalování pelet. Důvodem je především praktický aspekt využití krbových kamen k levnému vytápění, přičemž zastavění ekologického krbu pro spalování pelet do konstrukce stavby by realizaci krbu značně prodražovalo. Existují však i krbové vložky konstruované pro spalování pelet, které lze pomocí krbové obestavby postavit do podoby klasického krbu.

Výhody krbů na pelety

Ve srovnání s jinými ekologickými topidly určenými ke spalování pelet, jako jsou například kotle na pelety, mají krby na pelety i krby na organický odpad výhodu viditelného ohniště a sálavého přenosu tepla do místnosti. Další výhodou je pak možnost spalování pelet různých velikostí a  druhů, ale také pelet lisovaných z různých organických materiálů.

PeletyJe-li krb na pelety opatřen zásobníkem na pelety, lze jej používat v automatickém režimu, kdy můžeme například zatopit v krbu hodinu před příjezdem domů s pomocí SMS zprávy odeslané na GSM modul pro řízení provozu krbu. Díky tomu můžeme přijet rovnou do vytopeného objektu.

Zásobník na pelety umožňuje navíc kombinovaný provoz krbu, kdy například večer zatopíme v krbu dřevem a po jeho dohoření přejde krb automaticky na provoz ze zásobníku pelet. Ráno tak vstáváme do stále vytápěné místnosti bez potřeby vstávání k přikládání do krbu.

Krby na biomasu

Krb na biomasuPro náročnější zákazníky s požadavkem na ekologické vytápění jsou určeny ekologické krby opatřené speciální krbovou vložkou, umožňující spalování nejen krbového dřeva, ale také řady jiných ekologických paliv na bázi organického odpadu (biomasy), jako jsou pelety z losovaného odpadu, obilí, štěpky, skořápky ořechů, šišky apod. Krby na biomasu mají speciální konstrukci, kdy hoření biomasy probíhá ve spodní neviditelné části krbu a do topeniště s průhledem pronikají jen vlastní plameny. Nedřevní vzhled biomasy tedy nijak neruší při pohledu do krbu a můžeme se těšit z plamenů stejně jako u klasických krbů.


  Kontaktujte nás …

POPTÁVKA NA EKOLOGICKÉ KRBY na pelety a biomasu ON-LINE TELEFON

 Potřebuji dohodnout

  • Krby a krbařské práce
  • Krby na pelety
  • Krby na biomasu
  • Vytápění eko-krbem
  • Jiné topenářské práce

Havárie vytápění a rozvodů tepla - horká linka

Krbařské a kamnářské práce  - telefon zelená linka 800 888 801

 Využijte poptávkový dotazník … obdržíte naši nabídku na ekologické krby na pelety a biomasu

Nezávazná poptávka na ekologické krby

Poptávka zdarma na ekologické krby


Díky dobrému pokrytí ČR našimi topenáři Vám profesionálně, kvalitně, rychle a levně provedeme instalaci, opravy nebo rekonstrukci vytápění ekologickými krby bez ohledu na místo Vašeho bydliště / firmy.


Požádejte ještě dnes o cenovou nabídku krbařských prací

Poptávka na ekologické krby

print